Všichni víme, že králíci mají obrovské a ostré zuby, které jim pomáhají prokousávat šťavnaté větvičky a vyrovnávat se s jinými druhy potravy. Jak ale tyto zuby fungují a jaké nemoci se mohou u našich chlupatých kamarádů rozvinout?

Struktura zubů králíků je poměrně složitá a jedinečná. Mají čtyři stoličky, které se nacházejí v horní a dolní čelisti. Obvykle mají králíci dva páry stoliček nahoře a dva páry dole. Každý pár se skládá z jednoho dlouhého a ostrého řezáku a jednoho kratšího a ploššího hábitu. Králičí řezáky neustále rostou, protože jsou opotřebované neustálým žvýkáním.

Jedním z nejčastějších zubních problémů u králíků je zubní plak. Jedná se o hromadění plaku na zubech, který se tvoří v důsledku špatné výživy a nedostatečného opotřebení řezáků. Pokud se plak nečistí, může to vést k tvorbě zubního kamene, který je tvrdým a přetrvávajícím nánosem na zubech. Zubní kámen může způsobit různé problémy, jako je onemocnění dásní, zubní kaz a dokonce i zlomeniny zubů.

Proto je velmi důležité sledovat zdraví zubů vašeho králíka a pravidelně čistit jejich povrchy. Je také nutné poskytnout králíkovi dostatek vlákniny, aby se zuby opotřebovaly, a také poskytnout králíkovi příležitost žvýkat různé předměty, aby byly zuby v optimálním stavu.

Zubní onemocnění u králíků

Болезни зубов кроликов

Králíci mají speciální zubní strukturu, která je náchylná k určitým chorobám. Pravidelná péče o chrup hraje důležitou roli v prevenci různých zubních onemocnění u králíků.

Jedním z běžných zubních problémů u králíků je plak nebo zubní kámen. Nepravidelná ústní hygiena může vést k usazeninám na zubech, které se postupně mění v tvrdý zubní kámen. To může vést k zánětu dásní, krvácení a dokonce ke ztrátě zubů.

Dalším častým problémem je hlodání zubů. Králíci neustále potřebují příležitost žvýkat tvrdé předměty, aby si udrželi normální růst a opotřebení zubů. Pokud k tomu nedostanou dostatek příležitostí, mohou trpět bolestí zubů a nespravedlivě „špatnou chutí k jídlu“.

Pokud má váš králík problémy se zuby, měli byste okamžitě kontaktovat veterináře. Bude schopen identifikovat a léčit jakékoli zubní problémy, které může mít váš králík.

Jméno nemoci popis Příznaky Léčba
Plaketa Usazeniny na zubech, které se mění v tvrdý zubní kámen Zánět dásní, krvácení, ztráta zubů Profesionální čištění zubů u veterináře, péče o chrup doma
Ohryzávání zubů Žádné hlodavce pro udržení normálního růstu a opotřebení zubů Bolest zubů, odmítání jídla Dát králíkovi dostatek příležitostí ke žvýkání a používat speciální hračky
ČTĚTE VÍCE
Chesapeake Bay Retriever - podrobný popis plemene, vlastností a rysů

Struktura králičích zubů

Строение зубов кроликов

Králíci mají vyvinutý zubní systém, který jim umožňuje vyrovnat se s trávením a jejich životními funkcemi.

Králíci mají pouze 28 zubů, díky čemuž je jejich zubní systém jedinečný a přizpůsobený jejich stravě a životnímu stylu.

Králíci mají dvě sady zubů: mládě a trvalé.

Primární sada zubů u králíků se skládá z 16 zubů. Obsahuje 4 řezáky, 2 špičáky a 10 primárních stoličk.

Stálá sada zubů u králíků se také skládá ze 16 zubů. Obsahuje 4 řezáky, 2 špičáky a 10 stálých stoliček.

Králičí zuby mají zvláštní vlastnosti. Neustále rostou a opotřebovávají se. To je způsobeno stravovacími návyky králíků, kteří aktivně jedí trávu, seno a další rostliny bohaté na vlákninu.

Králík má tedy celkem 28 zubů, které jsou důležitou součástí jeho zubního systému a pomáhají mu zvládat trávení a udržovat celkové zdraví.

Kolik zubů má králík?

Králíci mají jedinečnou strukturu zubů, která jim pomáhá snadno žvýkat a trávit potravu. Dospělý králík má obvykle 28 zubů.

Struktura zubů králíka

Строение зубов кролика

Králíci mají dva typy zubů: řezáky a žvýkací zuby.

Řezáky (6 zubů) jsou umístěny v přední části úst a slouží k trhání potravy. Jsou ostré a rozbíjejí jídlo na malé kousky, než se pošlou do zadní části úst k dalšímu žvýkání.

Žvýkací zuby (22 zubů) jsou umístěny v zadní části úst a jsou hlavními zuby pro žvýkání a drcení potravy. Jsou plochého tvaru a pomáhají králíkovi žvýkat tvrdou a vláknitou potravu.

Zubní onemocnění u králíků

Болезни зубов кроликов

U králíků se mohou vyvinout různé zubní zdravotní problémy, jako je plak, onemocnění dásní a deformované zuby. Správná výživa a pravidelné kontroly u vašeho veterináře pomohou těmto problémům předcházet a udržet zuby vašeho králíka zdravé.

Typ zubu Číslo
Řezáky 6
Žvýkací zuby 22
Celkový počet zubů 28

Video:

14 prvních příznaků, že vaše játra UMírají. 90% s jaterními problémy o tom ani neví

KRÁLÍK bez ZUBŮ byl kvůli svým zubům šikanován.

Králičí zuby a co potřebujete vědět? | Broušení králičích zubů